Grįžti į pradinį puslapį
0
0
Grįžti į pradinį puslapį

Serviravimo gudrybės, kurios sukurs tikrą šventę Jūsų namuose

Švenčių metu stengiamės sukurti ypatingą meniu savo namiškiams. Maisto gamybai esame linkę išleisti daugiau pinigų, siekdami įgyvendinti išskirtinius receptus. Tačiau kurdami patiekalų šedevrus turime nepamiršti ir dar vieno svarbaus aspekto – maisto serviravimo estetikos. 

Šventiniu laikotarpiu iš indaujos išsitraukiame tik pačius brangiausius ir retai naudojamus indus. Tai gali būti prabangus šventinis servizas, o gal ilgaamžė senelių palikta rankų darbo lėkščių kolekcija.

Įprastai šiuos nekasdienius indus naudojame tik ypatingų švenčių proga, ir tokių servizų turime nedaug. Taigi, norėdami kasmet „nesikartoti“ ir stalo nenukloti lygiai ta pačia serviravimo tvarka, turime pasitelkti šiek tiek fantazijos ir žaismės.

Juk turimus indus galime išdėlioti arba panaudoti netradiciniu būdu bei suderinti juos su kitais interjero objektais ar virtuviniais reikmenimis. Skandinaviško dizaino daiktų kūrėjų atstovai „Iittala“ dalijasi naudingomis stalo serviravimo gudrybėmis. Glaustai apžvelkime keletą jų.

Serviravimo žaismė

Jeigu ant stalo žadate patiesti staltiesę, patariama prieš tai patiesti flanelės audinį. Šis audinys užtikrina, jog apvirtusi taurė ar puodelis ne taip greit suduš, o, be to, dedami ant stalo indai kels mažiau triukšmo.

Staltiesės spalvą derinkite pagal turimus indus bei pačios šventės pobūdį. Velykoms tinkama balta, vienspalvė staltiesė, išryškinanti spalvingą stalo dekorą. Pavyzdžiui, Kalėdoms labai tinka ryški raudona, tačiau net ir juoda staltiesė gali įdomiai atrodyti stiklo gaminių ir lėkščių fone. Be to, stalo dekoravimui taip pat galima pasitelkti išradingą namų tekstilę.

 

 

 

Tanssi Sarjaton Taika Essence Plus

Suomių dizainerio Klauso Haapaniemio kurtos „Tanssi“ servetėlės simbolizuoja šventinį šokį, kurio naratyvą galima matyti, žvelgiant į visą komplekto derinį, paserviruotą ant stalo. Tai – ne tik originalus, bet ir savaip magiškas interjero dekoro sprendimas, ypač tinkantis šventiniu laikotarpiu.

Jeigu turite grafiną (ropinę), jokiu būdu jo nepalikite dūlėti lentynoje. Jis puikiai tinka raudonam vynui – dėl kontakto su oru grafine geriau atsiskleidžia vyno aromatas ir skonio savybės. Degustuojant ryškaus skonio raudoną vyną patariama naudoti platesnes taures: vynui įgaunant daugiau deguonies, sušvelnėja jo skonis.

Ieškantiems modernaus stiliaus taurių ir grafino komplekto, kuris puikiai derėtų tiek prie šiuolaikinio, tiek prie klasikinio interjero, skandinavų dizaineriai siūlo rinktis iš „Essence Plus“ katalogo.

Jį ypač mėgsta vyno mėgėjai, kadangi „Essence Plus“ dera tiek prie kasdienio vakarienės stalo, tiek prie šventinės tematikos ar pokylių. Be to, jis tinka įvairioms vyno rūšims, todėl yra pritaikomas universaliai.

 Decanter   Essence Plus Essence

Dubenys ir lėkštės. Kaip jau minėjau, pamirškite visas nusistovėjusias taisykles! Jeigu manote, jog jūsų patiekalo estetinei išvaizdai išsaugoti yra būtinas didesnis indas, jį ir rinkitės, nepriklausomai nuo to, kam jis iki tol buvo skirtas.

Tirštai sriubai ar troškiniui kartais tinkamesnės yra gilesnės lėkštės nei įprasti dubenys, o, tarkime, neapolietišką lazaniją (minkštą, lengvai irią) patogiau skanauti iš dubens.

Be to, nepamirškite, kad pjaustymui skirtos medinės lentelės irgi gali tapti šaltųjų užkandžių indu. Medžio akcentas šventiniam stalui suteiks gyvumo ir natūralumo. Medines lentutes taip pat galite naudoti kaip polėkštes.

Serviruojant šaltuosius patiekalus, užkandžius, desertus, duoną, trapučius, riešutus ir kt. galite naudoti stiklinius indus, įskaitant ir stiklines vazas. Stiklas suteikia ne tik dekoratyvumo, bet ir žaismės aurą.

Ketaus puodas. Šiuos puodus puikiai žino mūsų seneliai. Šiandien jie plačiai naudojami fondiu bei yra dažnai patiekiami restoranuose.

Ketaus puodą galite dėti tiesiai ant stalo, ir tai bus puikus dizaino akcentas. Be to, ne veltui šis puodas mėgiamas amžių amžius – jame maistais ilgiau išlaiko šilumą be jokių papildomų prietaisų.

Taigi, serviruodami proginį ar kasdienį stalą nepamirškite įdėti kūrybinių pastangų ir fantazijos. Be įvardytų reikmenų, stalą taip pat galite dekoruoti įvairiais kitais akcentais – gėlėmis, šakomis, rankų darbo aksesuarais, meno dirbiniais ar žvakidėmis.

Svarbiausia, jog jaukumą galite sukurti pasitelkdami vos kelis minėtuosius akcentus. Na, o tie, su kuriais sėdėsite prie bendro stalo, tikrai įvertins jūsų pastangas ir išradingumą.