Grįžti į pradinį puslapį
0
0
Grįžti į pradinį puslapį

Stalo etiketas

Elgesio prie stalo taisyklės nuolat laisvėja ir paprastėja, tačiau vis dar pasitaiko atvejų, kada privaloma laikytis formalių stalo etiketo taisyklių, tiek serviruojant stalą savo svečiams, tiek formalios vakarienės metu restorane. Primename jums keletą svarbiausių stalo etiketo taisyklių, bei iššifruosime, kaip ir kokie indai bei įrankiai turi būti  naudojami.

1. Polėkštė

 

Ant stalo visuomet padedama didžioji lėkštė, kuri tarnauja, kaip pagrindas visoms kitoms, mažesnėms lėkštėms – sriubos dubeniui, užkandžių lėkštelei ar lėkštei salotų. Polėkštė paliekama ant stalo iki patiekiamas pagrindinis patiekalas, tik tuomet ji nuimama.

2. Lėkštelė duonai

Visuomet padėta kairėje pusėje, ant jos dažniausiai padedamas ir peilis sviestui. Duonos gabalėliai ar bandelės ne pjaustomi, o laužomi rankomis. Sviestas tepamas tik ant vieno kąsnio gabalėlio.

3. Peilis ir šakutė užkandžiams ar salotoms

   

Salotoms ar užkandžiams skirti įrankiai pirmiausiai ir patiekiami. Naudokite abu, net tik šakutę atskirai. Šaukštas – sriuba dažniausiai patiekiama iš karto po užkandžių.

4. Peilis ir šakutė žuviai

Žuvis visuomet patiekiama prieš mėsos patiekalą. Žuvies patiekalams yra skirti specialūs peilis ir šakutė. Naudokite abu šiuos įrankius.

5. Peilis ir šakutė mėsai

Mėsos patiekalas dažniausiai patiekiamas paskutinis, jam naudojami didžiausi, šalia lėkštės esantys įrankiai mėsai. Jei menu pateikiamas steikas – paprastas mėsos peilis privalo būti pakeičiamas specialiu peiliu steikui.

6. Šaukštelis ir šakutė desertui (kartais gali būti padedamas ir peilis desertui)

Tai įrankiai – skirti pasimėgauti desertu. Šakutė – sausesnei deserto porcijai, tokiai kaip pyragas, tortas. Šaukštas – padažui ar ledams pakabinti.

Šakutės visuomet padedamos dantukais aukštyn. Peiliai ir šakutės dedami greta lėkštės ir šalia vienas kito.

Stiklinės ir taurės

1. Stiklinė vandeniui

 

Tai pagrindinė stiklinė, kuri ant stalo paliekama viso valgymo metu. Dažniausiai, tai didžiausia stiklinė.

2. Taurė šampanui

Šventinio, formalaus tipo vakarienė dažniausiai pradedama putojančiu vynu ar šampanu, taigi, imant iš eilės, tai antroji taurė. Jei šampanas nėra patiekiamas, tuomet šios taurės ant stalo neturėtų būti.

3. Taurė baltam vynui

Sekanti taurė yra baltam vynui, kuris visuomet turėtų būti pateikiamas prie žuvies patieklo. Šis vynas taip pat puikiai tinka ir prie užkandžių,  o šampanas, tik kaip aperityvas.

4. Taurė raudonam vynui

Mėsos patiekalai taip pat turi prie jos derančius vynus, ir 99% atvejų – tai raudonas vynas.

5. Taurė desertiniam vynui

Jei tai pilnos sudėties vakarienė –desertinis vynas visuomet patiekiamas specialiai jam skirtose mažose taurelėse.

6. Kavos puodelis su lėkštele – stalo serviravimo nuotraukose galite pastebėti, kad puodelis kavai ir lėkštelė paserviruoti ant stalo dar valgymo pradžioje, tačiau restoranuose kava dažniausiai patiekiama vakarienės pabaigoje, po deserto.

Stiklinės, taurės visuomet yra išrikiuotos iš kairės, tačiau nenustebkite, jei kai kuriuose restoranuose ar šventinėse vakarienės bus atvirkščiai. Bet kokiu atveju, stiklinė vandeniui visada bus toliausiai kairėje. Taurių rikiavimo tvarka iš kairės į dešinę būtų tokia: stiklinė vandeniui, taurės desertiniam vynui, raudonam vynui, baltam vynui ir šampanui/putojančiam vynui. Taurės nuimamos po vieną iš dešinės, iš karto po kiekvieno patiekalo. Taurės yra išdėliojamos 45 laipsnių kampu, nuo stalo krašto.

Dar keletas stalo etiketo taisyklių:

- „Šefo komplimentams“ ar pamaloninantiems užkandžiams indai ir įrankiai patiekiami tik tuomet, kada patiekiamas pats patiekalas.

- Keičiantis patiekalams įrankiai imami iš eilės po vieną nuo krašto, o ne esantys arčiausiai lėkštės.

- Net jei ir esate labiausiai išalkę, maisto nerykite. Maistą pjaustykite kąsnio dydžio gabalėliais, tik kąsnį suvalgę, pjukite kitą ir mėgaukitės!

- Užsigerkite, tik po to, kai nurysite kąsnį.

- Jei duona, pipirai ar druska nėra jums ranka pasiekiama, paprašykite arčiau sėdinčio žmogaus jums paduoti. Jei prašoma prieskonių, druska ir pipirai paprastai paduodami kartu.

- Jei įstrigo maisto tarpdančiuose – šakute nerakinėkite, tam yra skirtas dantų krapštukas, ir būtinai, kita ranka prisidenkite burną.

- Baigę valgyti, peilį ir šakutę padėkite ant lėkštės vieną šalia kito. Tai reikš, kad jūs jau baigėte valgyti patiekalą.

- Servetėlė ne dekoracija – ji turi būti naudojma, valykite ja burną, tačiau jokiu būdu, nešnyškite nosies.

- Jei jums prireikia trumpam pasišalinti nuo stalo, servetėlę padėkite ant kėdės, o grįžę – vėl pasitieskite ant kelių. Pavalgę – servetėlę padėkite kairėje lėkštės pusėje.

- Pakildami nuo stalo – visuomet atsiprašykite.

- Valgio metu svečiuose ar restorane ant stalo nelaikykite telefono – tai gali blaškyti sėdinčius šalia jūsų. Dar nemandagiau – kalbėtis telefonu prie stalo.