Grįžti į pradinį puslapį
0
0
Grįžti į pradinį puslapį

5 auksinės skandinaviško interjero taisyklės

Paprastumas, funkcionalumas ir minimalumas – trys esminiai elementai, apibūdinantys įvairialypį ir eklektišką danų, norvegų, švedų ir suomių namuose vyraujantį interjero dizainą. Skandinaviškieji interjerai šiandien yra paplitę įvairiuose pasaulio regionuose. Kokias šių interjerų taisykles galime lengvai pritaikyti savuose būstuose?

1. Vienas svarbiausių skandinaviško dizaino principų – ilgaamžiškumas

Skandinavai puoselėja ir saugo senąsias tradicijas, o jų kuriami daiktai nėra vienadieniai. Pavyzdžiui, ketvirtojo dešimtmečio pradžioje dizainerio Alvaro Aalto sukurtos stiklines vazas, kurios autoriui Milano trienalėje (1936 m.) pelnė aukso medalį, „Iittala“ vis dar gamina iki šių dienų. Kasmet atnaujinamos yra tik pačios objektų spalvos, o forma ir paskirtis – nekinta.

Skandinavų šalių dizainerių moto: viskas, kas pagaminta šiandien, ir rytoj, ir po 100 metų išliks madinga ir populiaru.

Dėl šios priežasties šiaurės šalių gyventojų namuose dera visi jau išvardyti dalykai – funkcionalumas ir racionalumas, o juos lydi subtili ir ilgaamžė prabanga.

2. Šiauriečių namuose vyrauja natūralios spalvos ir medžiagos

Ramūs, prislopinti blyškios mėlynos, „vėsios“ pilkos, baltos ir kreminės spalvos tonai vyrauja visuose skandinaviškuose interjeruose. Ši spalvų paletė tapo prekiniu ženklu, skandinavų dizaineriams atvėrusiu kelius į globalias rinkas.

Tiesa, kai kurie dizaineriai savo paletėse maino ir žymiai ryškesnius bei kontrastingesnius atspalvius, ir jie gali puikiai derėti tarpusavyje su klasikine skandinaviška atspalvių gama.

Svarbu pastebėti, jog skandinavų dizaineriai pirmenybę teikia natūralaus balinto medžio grindims ir luboms, kas suteikia būstui erdvės ir švaros įspūdį, be to, nepretenzinga spalva leidžia įkomponuoti žaismingesnes ar ekspresyvesnes interjero detales.

Šiuose interjeruose daugiausia randamos tik natūralios medžiagos – nuo medinių grindų ir lubų, laiptų bei baldų iki augalų, suteikiančių interjerui gyvybingumo. Gamtos oazė namuose – sprendimas ir tiems, kurių langai nukreipti į labiau urbanistinį vaizdą.

 

3. Kuo daugiau natūralios šviesos

Šiaurės kraštuose, kur žiemos ilgos, o poliarinės naktys gali trukti net keletą mėnesių iš eilės, stengiamasi būstuose sukurti kuo daugiau natūralios šviesos.

Didžiuliai langai, besitęsiantys nuo grindų iki lubų, – sprendimas, kuris leidžia mėgautis šviesa iki pat sutemų. Tiems, kas projektuojasi nuosavus namus užmiestyje, langas į gamtą sukuria dar daugiau jaukumo ir šilumos.

 

4. Forma atitinka funkciją

Minimalistiniame skandinavų interjere pirmenybė teikiama funkcionalumui. Siekiama, jog visas turimas plotas būtų išnaudojamas maksimaliai (kiekvienas daiktas turėtų savo vietą), o laisvalaikio ir gyvenimo erdvės išliktų šviesios ir atviros gyvenimui.

Kadangi dauguma skandinaviškame interjere esančių baldų yra pagaminti iš natūralių medžiagų ar tekstilės, jie estetiškai įsikomponuoja į natūraliomis medžiagomis įrengto namo vidaus apdailą.

5. Ilgųjų žiemų išsigelbėjimas – namų židinys

Priešingai nei Šiaurės Amerikos būstuose, skandinaviški židiniai retai kada įrengiami namo sienos centre, dažniausiai – kambario kampe.

Kadangi šiluminė židinio funkcija moderniuose namuose nebėra svarbiausia, formuojant židinio vietą neretai pasitelkiami meniniai, dekoratyvūs sprendimai.

Taip pat vis dažniau yra naudojami ir kompaktiški židiniai, kurie užima labai nedaug vietos, yra lengvai valomi bei eksploatuojami bei užpildo namus jaukia šiluma.